Nezařazené · 28.11.2017

6 věcí, které byste měli vědět o jedináčcích

Zda mít jedno či více dětí řeší téměř všichni stávající či budoucí rodiče. Jsou páry, které vědí, že chtějí mít více dětí, ale co když se stane, že chceme nebo prostě máme jen jedno dítě. Jsou pravdou některé představy, které se k jedináčkům váží?
dlouhovlasá holčička
1.       Jsou to rozmazlené děti
Asi nejčastější představa těch, kteří jedináčky nejsou. Jak zmiňuje Susan Newman, Ph.D. ve své práci  The Case for the Only Child, asi 60% rodičů přiznává, že pokud rozmazlují, tak všechny děti a není to případ jedináčků. Vše závisí na výchově a ne na počtu dětí.

2.       Mají na sebe vysoké nároky
Toto tvrzení může do jisté míry platit, ale týká se také nejstarších dětí. Charakteristiky toho, v jakém pořadí se děti rodí, mají svá opodstatnění, a mnoho z nás je může potvrdit. V tom jedináčci nijak nevybočují. Určitou výhodu ale jedináčci mívají – dosahují totiž vyšších skóre při různých testech intelektu a obvykle mají vyšší IQ.
sezení v křesle
3.       Rádi si dělají věci po svém
Lidé, kteří vyrůstali bez sourozenců, nejsou zvyklí na velký chaos. Ať už ve svých osobních věcech v pokoji anebo později ve svých obydlích. Bývají důslednější a nemívají rádi to, když jim někdo začne přerovnávat věci doma nebo v práci.

4.       Vycházejí s dospělými a autoritami
Existují výjimky, ale globálně je tato schopnost velmi užitečná v pozdějším životě. Zatímco sourozenci spolu tráví více času a rodiče se věnují svým aktivitám, jedináčci se často účastní aktivit dospělých a to i styku se známými apod. Je potom zcela zřejmé, že bývají poslušnější a s dospělými vycházejí.

5.       Nemají rádi konflikty
Tato vlastnost vychází z toho, že jedináčci nemuseli jako malí řešit konflikty se sourozenci a proto se necítí ani v pozdějším věku příjemně, pokud k nějakému sporu dojde. Dost často potom jakoukoli konfrontaci berou osobně.
rozcuchané děti
6.       Mají rádi své soukromí
Toto tvrzení neplatí pouze o jedináčcích, ale mezi nimi existuje velká skupina lidí, kteří neradi cokoli zveřejňují na sociálních sítích nebo o tom hodně přemýšlí. Bývá to dáno tím, že se o ně rodina hodně starala a oni už nemají takovou potřebu vystavovat své soukromí jinde.