Nezařazené · 2.5.2023

Pravda a mýty, které kolují mezi novopečenými maminkami

Samotné těhotenství, porod a počáteční starost o dítě jsou dostatečnými strašáky pro mnoho žen. Avšak není důvod se hroutit. Spousta věcí, které kolují na internetu, ale i mezi babskými povídačkami, nejsou pravdivé. Tento článek potvrzuje a vyvrací některé „pravdy“, kterým se stále ještě věří, nebo mýtům, které jsou poměrně nové. Co všechno je pravda a co v nás vyvolává jenom zbytečné strachování o bezpečí nebo zdraví dítěte, ačkoli to není opodstatněné?

1.       Pokud vám není miminko okamžitě po porodu přiloženo na tělo, nikdy vás nebude mít rádo
To je přirozeně nesmysl. K dítěti si vytvoříte vztah pomocí náklonosti, podpory a lásky. A to, jestli dítě bude užívat alkohol, bude trpět depresemi nebo sebenenávistí nezáleží na tom, jestli je po porodu položeno matce na hruď nebo ne, ale na tom, jaký domov mu vytvoříte a nakolik je budete milovat.

2.       Po mateřském mléku děti tloustnou
Opět naprostý nesmysl. Miminka musejí na váze přibývat, aby měly z čeho růst. Mateřské mléko je bohaté na všechny živiny, které dítě potřebuje, kromě toho prostřednictvím mateřského mléka matka přenáší svou imunitu na dítě. Na internetu se bohužel vyskytují takové naprosto nesmyslné informace, jako například to, že pokud své dítě krmíte mateřským mlékem déle než osm minut, bude tlusté.

3.       Šišlání je ta pravá cesta promlouvání k dítěti
Ne. Dítě se učí tak, že napodobuje chování dospělých, stejně jako všechna zvířata. Budete-li na dítě žvatlat a šišlat, dítě se naučí tyto nešvary a pak bude mít problém se je znova přeučit. Pokud dítě má vadu řeči, kterou dokáže ovládat, naučí se ji správně do šesti let věku.

Avšak pokud budete na dítě šišlat, pitvořit se a žvatlat na něj, dítě se samo pořádně mluvit nenaučí. Navíc je vědecky dokázáno, že čím více na dítě mluvíte jako „rovný s rovným“, tím lépe a rychleji se bude mentálně přizpůsobovat, rychleji se učit, ale také se rychleji fyzicky vyvíjet.