Nezařazené · 2.5.2023

Co se opravdu změní s příchodem dítěte?

Strašák, jakým jsou zkušenosti všech maminek na rodičovské dovolené, dovede každou budoucí rodičku, která ještě nemá zažité vše, co se kolem miminka děje – pořádně vyděsit. Na jednou stranu je dobře, že díky negativním zkušenostem má předem na paměti, že péče o miminko není žádný med, ale skutečnost ji pak může i mile překvapit.
Jaké změny tedy skutečně nastanou, když se dítě narodí?
otec novorozeněte

▪         MÉNĚ ČASU

Nikoli žádný čas pro sebe, ale jen podstatně méně času, na který jste byli jako partneři zvyklí v době, kdy jste ještě dítě neměli.
Budoucí rodiče by si měli uvědomit, že dítě bude vždy na prvním místě, ale že nebude brzdou, která jim bude bránit ve všech aktivitách a činnostech, na které byli zvyklí.
I s dítětem je skutečně možné přizpůsobit život tomu, jak se to líbí vám. A i kdyby se to zdálo zpočátku jakkoliv nepředstavitelné, časem si najdete chvilku na vše, co budete potřebovat.

▪         SPOLEČENSKÝ ŽIVOT

Co se týče společenského vyžití mezi lidmi, uvidíte sami, že v prvních měsících života vašeho děťátka nebudete mít ani pomyšlení na to, vyhledávat nějaké akce a lidi, kteří si život užívají, protože děti nemají.
Neznamená to však, že až se vám ustálí režim a vy už budete zaběhlí ve všem, co vám dělalo na začátku problém, nebudete mít šanci dostat se někam ven.
Zařídit si hlídání (a to i přes noc) půjde po domluvě se všemi vašimi blízkými. Jednou za čas se mezi lidi (bez vašeho dítěte) dostanete a sami zhodnotíte, že vám to skutečně stačí.
žena na mateřské

▪         FINANČNÍ SITUACE

Co je neměnné a platí to ve všech domácnostech, které očekávají příchod miminka – je určitáztráta finančních prostředků. Záleží ovšem i na příjmu partnera, který rodinu z pozice toho, kdo vydělává a chodí do práce, živí.
Pokud je práce partnera natolik úspěšná a kvalitně finančně ohodnocená, prakticky žádnou změnu ani nepocítíte.
Když je váš rozpočet však omezený na jeden průměrný příjem plus rodičovský příspěvek, budete se muset naučit pár let hospodařit s tím, co vám bude k dispozici. A věřte tomu, že to skutečně jde!
Život s dítětem bude bezpochyby jiného stylu, než kdybyste ho neměli, ale nemyslete si, že se automaticky změní k horšímu. Za všech okolností si „dáte více do těla“ a budete mít zodpovědnost za vaše miminko, ale život vám rozhodně nezkazí, právě naopak – konečně ho naplní.