Nezařazené · 2.5.2023

Jak mít krásnou orchidej?

Kdo by nepodlehl kouzlu krásy orchideje. Kvetoucí orchidej je zkrátka doslova skvost pro oči. Jak se správně starat o tuto nádhernou květinu, aby se vám mohla odměnit nejen úchvatnými květy? A jak při nákupu vybírat orchidej? Na co si dát pozor?
 květy orchidee
Doporučení pro koupi orchideje
 
Pokud si budete do svého bytu kupovat orchidej, nebo se rozhodnete zvolit koupi této krásné květiny jako dárek, je rozhodně vaším záměrem pořízení zdravé rostliny. A jak na to? Dle čeho vybírat? Na co se zaměřit při samotné koupi?
 orchodej bílá
Než zakoupíte a vyberete orchidej, řádně si květinu prohlédněte. Rostlina musí být bez jakýchkoliv hnědých skvrn na květech. Všechny květy jsou stejné barvy. Listy musí vyzařovat svým typickým sytě zeleným zbarvením a musí být bez jakéhokoliv napadení škůdci, či nějak poničeny. Kořeny zdravé orchideje disponují stříbrnou až zelenou barvou, špičky jsou nazelenalé a konce nesmí být zaschlé.
 
Péče a pěstování orchideje v bytě
 
Co vše a zejména jaké podmínky potřebuje orchidej pro zdárný růst? V první řadě umístění. Orchidej potřebuje světlo, z tohoto důvodu je vždy třeba pro ni zvolit místo za oknem, kde bude mít dostatek denního světla. Pokud ovšem nedisponujete touto možností, je poté třeba rostlině poskytnout zdroj umělého osvětlení. Je rovněž třeba si ohlídat, aby rostlina nebyla v průvanu, čímž se potvrzuje, že ideálním místem je okenní parapet. Orchidej je rostlinou, která vyžaduje vlhkost, což je v případě potřebného pravidelného rosení ráno a večer.
 
Co se týče samotného zalévání? Je třeba rostlině poskytnout zálivku, když je substrát téměř suchý, ale pozor! Ne vyschlý. Potřebnou zálivku provedeme tak, že květináč postavíme do vody zhruba na půl hodiny a pak necháme okapat, či substrát náležitě prolijeme a přebývající vodu ihned vylejeme. Adekvátní pro orchidej je zálivka v podobě dešťové vody. V rámci hnojení postačí jednou za deset až patnáct dní a to v jarním i letním období. V zimě postačí hnojení v měsíčním intervalu. Adekvátní je zvolit speciální hnojivo určené pro orchideje.
 umělé orchideje
Jak na to, aby vám orchidej kvetla?
 
Základem je samozřejmě dostatečný přísun potřebných živin a látek, tj. draslík, forsfor a dusík. Dostatek v podobě denního světla. V zimním období je adekvátní snížení teploty v místnosti o přibližně pět stupňů, než na jakou byla orchidej zvyklá a to na dobu jednoho měsíce. V letních měsících je třeba snížit noční teploty v bytě. A především je důležité zastřihnout orchidej po odkvětu, tj. zaříznutí stonku k prvnímu očku, které je od konce květního stonku, myšleno širší očko.