Nezařazené · 20.5.2019

Jak si vede Uber na burze?

Alternativní taxislužbu Uber provozuje společnost Uber Technologies. Před svým vstupem na burzu však tato firma uvedla, že se může stát, že skutečně nebude v budoucnosti v zisku. V minulých deseti letech tato služba způsobila revoluci v osobní dopravě, ale nyní se zdá, že zisky v budoucnosti nepřijdou.
aplikace Uber
Americká společnost předložila v dubnu Komisi pro cenné papíry a burzy výslednou zprávu o hospodaření, která dala ucelený obrázek o finanční situaci společnosti, který zde funguje deset let. Firma v roce 2018 sice zvýšila svůj obrat přibližně o 42 procent. To je částka 256 miliard korun, v přepočtu 11,3 miliardy dolarů. Celkový zisk byl přibližně jedna miliarda dolarů.
Tento příjem však vznikl jen díky mimořádnému prodeji mezinárodních aktiv v prvním čtvrtletí loňského roku. Ve zbylé části roku pak byla firma ve ztrátě a za celý rok vykázala ztrátu (před zahrnutím úroků, daní a odpisů) ve výši 1,85 miliard dolarů.
Ze zprávy o hospodaření společnosti pak dále vyplývá, že k tomu, aby se firma dostala do zisku, je dlouhodobá práce. Předpokládá se totiž, že v následujícím období výrazně porostou provozní náklady, a tedy se může stát, že firma v budoucnu nebude dosahovat zisku.
Na celém světě využívalo tuto alternativní službu měsíčně přibližně 91 milionů uživatelů. Meziroční nárůst je přibližně 34 procent. V období předcházejícím byl však nárůst uživatelů více než 51 %.
statistiky a analýza
V dubnu nebyla zveřejněna cena akcií, za kterou se plánovalo na newyorské burze New York Stock Exchange prodávat, ale předběžně to bylo 48 až 55 dolarů za akcii. Upisovací cena je byla nakonec stanovena na 45 USD. Rozhodnutí o výběru této burzy je pravděpodobně ovlivněno rozhodnutím konkurenční společnosti Lyft, která od konce března 2019 obchoduje na burze NASDAQ.
Během prvního dne na burze, tedy 11.5.2019 nakonec akcie ztratily 7,62 procent ze své hodnoty a cena tak klesla o 3,43 USD.
Společnost původně cílila na evaluaci 120 miliard USD při emitaci 16 % svých akcií, ale ohodnocení firmy nakonec kleslo na 82,4 miliardy USD.