Nakupování · 13.10.2020

K čemu je dobrá Maca peruánská

Afrodiziakum a adaptogen – adaptogenních rostlin zná lidstvo více, některé z nich jsou spojovány s Tradiční čínskou medicínou, a Ájurvédou, což jsou dvě nejvýznamnější asijské kultury, které se při léčení a prevenci chorob opírají o pradávné, tisíce let staré tradice léčebných postupů, na základě ryze přírodních ingrediencí. Jistě jste někdy zaslechli výrazy „Ženšen“, a „Ashwagandha“. Z těchto dvou bylin se získává především kořen, který se suší, a následně rozemílá na prášek, a (mimo jiné) ve formě Maca tablet, nebo tinktury, se distribuuje i do Evropy. Do této kategorie, a zároveň i mezi afrodiziaka, řadíme i Macu peruánskou.

sušený kořen

Maca je nenápadná rostlinka, rostoucí v peruánských Andách, a to velmi vysoko, v nadmořských výškách přes 3 tisíce metrů. Tamní obyvatelé si s ní spojují horské božstvo, které jim údajně Macu poskytlo, aby lépe zvládali žít a tvrdě pracovat v nehostinných podmínkách řídkého vzduchu a drsného podnebí.

Maca v těchto podmínkách přežívá docela úspěšně, daří se jí vzhledem k tomu, že má úžasnou schopnost adaptovat se tomuto prostředí, a vytvářet ve svém těle zásobárnu mnoha živin. S nimi zvládá i extrémní teplotní výkyvy, vysoké dávky UV záření, silné větrné poryvy, a nedostatek vzdušného kyslíku.

Peruánští Indiáni neměli sice žádné technické přístroje a laboratoře, které by jim prozradily složení a obsah látek obsažených v Mace, měli však velmi dobrou intuici, a na základě vlastních zkušeností ji začali používat jako preventivní a léčebný prostředek.

léčivé rostliny

Jak Maca peruánská působí?

V lidském těle působí tam, kde je to třeba, tedy harmonizuje jej „na všech frontách“, dodává energii, zvyšuje vitalitu, a schopnost čelit stresu. Proto se také nejvíce využívá jako antistres. Je to jedna z nejsilnějších bylin, která na stres působí, a v dnešní uspěchané době je, stejně jako Ashwagandha, Ženšen, nebo Rozchodnice růžová, významným přírodním pomocníkem. Pochopitelně neřeší příčinu stresu, ale pomáhá jej zvládnout. Na samotnou příčinu se pak musíte zaměřit vy sami.