Nezařazené · 2.5.2023

Těhotenské mýty, které se nedaří vymýtit

1.       Jezte, co hrdlo ráčí – vždyť krmíte dva
No to není tak úplně pravda. Nejde ani tak o to, že můžete najednou jíst více a máte výmluvu, proč neustále hodovat – naopak se musíte hlídat, abyste jedla správně. Miminko ve vás nepotřebuje nic z nezdravých dobrot, které si můžete pod touto záminkou dopřávat.A nezapomeňte, že všechno, co přiberete, se vám bude po porodu jenom velmi těžko shazovat.
mašle na břiše
2.       Nejezte sýr!
Další mýtus. Nejde o sýry, jako o nepasterizované mléko, tedy tavené sýry nevalné kvality. Pokud je vaše těhotenství komplikované, poraďte se s gynekologem, je možné, že vám nedoporučují plísňové sýry kvůli škodlivým mikrobům. Tedy škodlivým děťátku, ne vám. Ale sýrů si užívejte do syta, jsou plné vápníku a bílkovin.
salát se sýrem
3.       Nesmíte si barvit vlasy
Nesmysl. Jde spíše o to, že barvy nepříjemně zapáchají a méně silným ženám mohou způsobovat nevolnost. O toxicitu vůbec nejde, dnešní barvy na vlasy jsou velice šetrné. Ovšem požádejte svou kosmetičku, aby použila co nejpřírodnější a nejslabší barvu, případně slabý peroxid.

4.       Těhotná nesmí přijít do kontaktu s kočkou
Další nesmysl. Tohle platí pouze v případě, že jste kočičku nikdy neměla a až v těhotenství si ji pořídila, neošetřenou, neodčervenou a neočkovanou. V tom případě by zde riziko bylo. Ale toxoplazmózou se žena může nakazit jenom pokud ji kočka, která je nemocná, kousne. Pokud jste na kočičku zvyklá a žijete s ní v jedné domácnosti už dlouho před otěhotněním a dbáte na její pravidelné očkování a odčervení, nemusíte se bát.
zrzavé koťátko
5.       Žádná káva
Pravda je taková, že se káva v těhotenství nedoporučuje. Pokud patříte mezi náruživé milovníky tohoto moku, nejspíš vás nepotěšíme. Měla byste v těhotenství kávu omezit na jeden šálek denně maximálně, tedy tu s kofeinem – ale tu bez kofeinu můžete pít neustále.