Nezařazené · 21.4.2019

Velká rizika podnikání na klíč

Rychle, snad a bez starostí. Tak by se dalo popsat pořízení ready-made společnosti, tzv. firmy na klíč. Podnikatelům se líbí, že je to velice rychlé a nemusí se starat o žádnou administrativu. Vše už je hotově a nemusí se o nic starat. Jen přijdou, zaplatí a potom v klidu začne pracovat. Na druhou stranu ale existuje mnoho věcí, na které je zapotřebí dát si pozor.

pracovní setkání

Nejčastější rizika

Mezi nejčastěji vyskytovaná a zároveň nebezpečná rizika, která mohou vyjít dost draho.

  1. Málo informací ze strany prodejce.
  2. Možné dluhy a břemena.
  3. Nejistota při získání úvěru.

Firma čistá jako papír?

Na první pohled se sice může zdát, že je vše bez problémů. Vůbec to tak ale nemusí být. Pokud si společnost nezaložíte sami, tak o její minulosti nikdy nevíte sto procent. Již bylo mnoho podnikatelů, kteří si hotovou firmu pořídili a během několika týdnů či měsíců se jim ozvali věřitelé kvůli neuhrazeným pohledávkám. Některé z nich i v řádech stovek tisíců korun. A to nepotěší nikoho.

Častým problémem je také to, že prodejce vytvoří projekt u poskytovatele typu Virtuanum a poté jí prodá. Na tom samozřejmě není nic špatného, ale často se stává, že novému majiteli nesdělí, že má firma virtuální sídlo. S tím jsou ale ovšem spojeny určité povinnosti, které majitel musí splňovat. To ale nemůže, když o tom vůbec neví, že?

rovnání kravaty

Potíže s volnými živnostmi

Poskytovatelé služeb občas zakládají společnost se všemi možnými volnými živnostmi. Argumentují tak, že nemůžou vědět, v jaké oblasti bude budoucí majitel podnikat. To je sice pravda, ale kupující z toho má jen starosti a potíže. K některým živostem totiž potřebujete odborná oprávnění.

Technická inspekce České republiky proto zavedla obsílku výzev k odstranění nedostatků. Pokud po obdržení této stížnosti současný majitel chyby neodstraní, čeká ho tučná pokuta. Živnost pochopitelně musíte mít jen svou podle toho, co děláte. Proto je nejlepší, když si ji založíte až po zakoupení nebo založení vlastní společnosti.