Nakupování · 29.4.2022

Zázrak nejen na klouby?

Všichni známe neustále omílané reklamy na jeden z nejznámějších potravinový doplňků – kolagenu. Z reklam nám je neustále opakováno, jak je účinný, že nás zbaví bolesti kloubů, které jsou každý den neustále namáhány. Opravdu jsou kolagenové účinky tak zázračné, jak se říká?

Co je kolagen?

Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina. Jedná se o základní stavební kámen pojivových tkání. Přirozeně se vyskytuje v kloubech, vazivových tkáních, chrupavkách, ale také v zubech, kostech a pokožce. Kolagen funguje jako lepidlo pro naše tělo.

Jaké má kolagen účinky?

POKOŽKA

Kolagen je zejména v kosmetice je velice žádaný. Pomáhá pleti vypadat mladistvě. Estetická chirurgie ho využívá k výplni jemných vrásek a linií, pomocí kolagenových injekcí. Toto nemá příliš trvalý účinek, jedná se spíše o krátkodobé a dočasné řešení. Proto se spíše doporučuje udržovat si vlastní hladinu kolagenu.

kolagen

KLOUBY

Jestliže vás trápí vrzání či bolest kloubů. Jedna z prvních věcí, co se doporučuje, je začít užívat kolagen. Zdravé klouby jsou přitom klíčové pro bezproblémové fungování. Je prokázáno, že kolagen dokáže znatelně zmírnit bolest kolen a ostatních kloubů. Obsažené aminokyseliny působí protizánětlivě a přirozeně snižují bolest a tuhost pohybového aparátu.

STŘEVA

Kolagen dokáže zmírňovat příznaky některých střevních problémů. Střevní stěna je tvořena klky. Tyto záhyby jsou z kolagenu, který pomáhá střevo zacelit a vstřebat potřebné živiny.

MOZEK

Vyšší hladina kolagenu IV může sloužit jako prevence proti Alzheimerově chorobě. Chrání mozkovou kůru, při nedostatku kolagenu kůra odumírá.

kolagen

SRDCE

Pomáhá snižovat hladinu cholesterolu. Slouží jako prevence nahromadění tuků uvnitř tepen, což může vést k infarktu nebo mozkové příhodě.

KOSTI

Ačkoliv klíč ke zdravým kostem bývá vápník, tak kolagen podporuje tvorbu kostních buněk, které pomáhají předcházet osteoporóze.

JÁTRA

Glicin, aminokyselina obsažená v kolagenu, působí jako prevence poškození jater. Snižuje zejména alkoholové poškození jater.