Nezařazené · 10.8.2018

Zbraně z Uherského Brodu

Česká zbrojovka a.s. sídlí na jihu Moravy ve městě Uherské Hradiště. Je známa výrobou ručních palných zbraní, které se vyváží do celého světa . V současné době zaměstnává kolem dvou tisíc lidí a její zisk činí ročně více jak pět set milionů korun. Co do objemu výroby se řadí mezi světovou desítku zbrojovek.
vojáci při boji.jpg

Historie

Zbrojovka vznikla v červnu roku 1936 a vyráběla tehdy především kulomety a signální pistole. Po obsazení Němci byla výroba zaměřena na potřeby německé armády, produkovala hlavně kulomety do letadel. Po skončení druhé světové války následovalo její znárodnění a stala se tak součástí České zbrojovky Strakonice. V poválečném období se vyráběly zbraně určené pro civilní účely, např. vzduchovky. Zbrojovka si prošla změnami, obzvláště co se týká jejího názvu. V sedmdesátých letech minulého století se zde vyráběly dokonce i motory a jiné další součástky.

Vypadá zbrojovka jinak?

Zvenku zbrojovka vypadá jako každý jiný výrobní podnik sestávající z několika budov, areál měří na délku přes jeden a půl kilometru. Přesné CNC stroje produkují součástky na zbraně s milimetrovou přesností. Jako materiál k výrobě zbraní je používána chrom-molybdenová ocel. Ta musí čelit velkým teplotním výkyvům, zbraně z ní vyrobené se používají po celém světě.
malá pistole.png

Až neuvěřitelně rychle se dá zbraň složit, trvá to jen několik málo minut, naopak vyvinout novou zbraň ale může trvat i několik let. Nejkomplikovanějším procesem je pak zkoušení a konečné schválení. V areálu zbrojovky se nachází střelnice, kde se zbraně prakticky zkouší. Pracovníci, kteří zkoušky provádí, musí být vlastníky zbrojního průkazu a také pravidelně střelbu trénovat. To je možná i důvodem proto, že je těžké najít odpovídajícího pracovníka.

Na závěr jen malá zajímavost, zbrojovka se nezabývá jen výrobou střelných zbraní, ale také produkuje klimatizace a brzdové systémy.