Vzdělání · 16.1.2020

Studijní pobyty v zahraničí ztrácejí oblíbenost

Každý student vysoké školy má možnost vycestovat na studium v zahraničí v rámci programu ERASMUS. Tyto programy nabízejí pobyty v jiných státech, na spřátelených univerzitách. Mezi studenty ovšem klesá oblíbenost těchto programů a stávají se pro ně neperspektivními.
Vysokoškoláci, třída


·        Vysoké náklady

Jedním z velkých důvodů, proč studenti nechtějí vycestovat do zahraničí jsou finance. Náklady na dopravu, ubytování a náklady na život v jiném státě. Od organizátorů programu sice studující dostávají stipendium, to ale mnohdy nepokryje ani zdaleka všechny utracené peníze. Pokud jedete do země, kde jsou ceny několikanásobně vyšší než v Česku, počítejte předem s nějakou brigádou nebo jiným přivýdělkem. Takový roční pobyt například ve Skandinávii se totiž může pěkně prodražit. Studenti tedy radši dávají přednost placeným stážím v zahraničí (což je vlastně nutná praxe) nebo letním pracovním pobytům v jiných zemích. Nejznámější je tzv. work and travel v USA, kdy lidé přijíždí do Spojených států na začátku prázdnin, polovinu pobytu pracují a druhou polovinu cestují po zemi. Přijíždí tak domů i nějakým výdělkem.


·        Požadavky školy

Vysoká škola v Česku samozřejmě potřebuje vidět vaše výsledky, tudíž těžko můžete odjet studovat něco jiného s tím, že až přijedete započítá se vám vaše roční studium do vašeho základního, tedy toho tady v na české univerzitě. Pokud si tedy studenti nenajdou školu, na které se mohou učit jejich předměty, tak pro ně studium v zahraničí ztrácí význam.
Učící se studenti


·        Neužitečnost programu

Jestliže lidé studují cizí jazyk, určitě je napadne na takovýto program vyjet. Většinou ale přijíždí se zklamáním, protože na cizích univerzitách se studenti sdružují, třeba na jednu kolej. Vy tedy přijdete do styku jen s lidmi s jiných zemí, kteří také přijeli studovat na tento studijní program. Jediný jazyk, který tedy procvičíte bude angličtina. Na mnoha univerzitách v zahraničí je také běžné studium v angličtině, tudíž vybírejte předměty, které budou v jazyce, co studujete. Jinak ale samozřejmě můžete vyjít do města a bavit se s místními.