Nakupování · 15.5.2020

Trampolína (nejen) pro děti reguluje hladinu adrenalinu

Jak pravidelný pohyb souvisí s adrenalinem

Adrenalinové sporty, adrenalinová zábava – pod tímto pojmem si jistě dokážete představit řadu věcí, ale adrenalin (a s ním i noradrenalin a kortizol) jsou stresové hormony, které musí být v těle v rovnováze se všemi ostatními, především s těmi, co navozují dobrou náladu, organismus zklidňují, uvádí do stavu relaxace a regenerace.

děti na trampolíně

Největším nebezpečím současné doby je stres v chronické podobě. Krátkodobé vylučování stresových hormonů je v pořádku a působí jako stimulant nervové soustavy, mozkových buněk a krevního oběhu k aktivitě. Pokud však tento děj trvá dlouhodobě, byť jen v malé míře, jde o chronickou záležitost, vyčerpávající nadledvinky a vedoucí k hormonální dysbalanci. Ta je prapůvodní příčinou poruch spánkového rytmu, depresí, neuróz, ale i agresivity, sklonů k sebevraždám a podobných negativních životních projevů.

Měli bychom se soustředit na odstranění zdroje chronického stresu, zařadit do stravy více potravin s obsahem magnézia a zároveň se více hýbat. A proč zrovna magnézium (hořčík) a pohyb? Hořčík totiž pomáhá regulovat hladinu stresových hormonů a pohyb uvolňuje endorfiny, známé jako „hormony štěstí“.

akrobacie na trampolíně

Turistika, plavání a trampolíny

O příznivém vlivu chůze a pohybu pod vodní hladinou se ví již řadu let a tyto dva sporty se také doporučují nejen dětem, ale i dospělým, zejména lidem obézním a seniorům, protože příliš nenamáhají kosterní pohybový aparát. K nim můžeme směle přiřadit skákání na trampolíně. Je to ideální způsob, jak zlepšit kondici, docílit hormonální rovnováhy, podpořit dobrou náladu a posílit imunitní a lymfatický systém.

Trampolínu pro děti i pro dospělé pořizujte s ochrannými prvky (sítí a krytem pružin) a zajímejte se o dostupnost náhradních dílů. Existují také výrobky určené do interiéru, mají menší průměr s ohledem na kratší výskoky v uzavřené místnosti. Většího efektu však docílíte na velkých trampolínách od průměru 305 cm.