Služby · 15.5.2021

Proč je pravidelné čištění vzduchotechniky důležité

Jednou ze základních potřeb každé stavby je možnost rychlé výměny vzduchu. K tomuto účelu se obvykle používají okna, avšak tam, kde nestačí – například ve velkých halách – se používá nejrůznější vzduchotechnika.

Je jasné, proč tomu tak je. Přeci jen, asi jen málokdo by byl rád ve vydýchané místnosti, nehledě na nebezpečí spojené s případným únikem plynu. Ovšem k tomu, aby byly dodrženy bezpečnostní standardy, je také potřeba, aby spolehlivě fungovala.

klimatizace1

Avšak jako u mnoha jiných zařízení, i u vzduchotechniky platí, že ani ona není nerozbitná a nevydrží věčně. Proto je doporučováno pravidelné čištění vzduchotechniky. A ačkoliv je kvůli bezpečnostním předpisům prováděno ve veřejných prostorách, v soukromých domech a bytech se na ně zapomíná.

Mnoho lidí si totiž myslí, že to není potřeba – koneckonců vydrží bez problému pracovat i několik let. Neuvědomují si však její důležitost. Před čím nás tedy může ochránit?

V první řadě je zde samozřejmě klasická prevence poruchy. To je koneckonců také hlavní důvod, proč se provádí. Avšak není ani zdaleka jediný. Mohou nastat i situace, kdy není ovlivněn přímo její výkon, ale přesto představuje určité nebezpečí.

klimatizace2

Hlavním problémem je hromadění prachu. Nesmíme zapomenout, že vzduch je nasáván, a to jak zevnitř, tak zvenčí, a to se všemi svými nečistotami. A ačkoliv je pravda, že většina podobných zařízení má filtr, který má většinu z nich odstranit, jeho kapacita není neomezená.

Pokud se zde tedy nahromadí příliš velké množství prachu, dojde k tomu, že tento bude vypouštěn do místnosti. A že to není zrovna ideální pro zdraví, asi není třeba říkat. Platí to zvláště, pokud tam bydlí malé děti či alergici.

Dále je zde již zmíněný fakt, že při čištění se může přijít na drobné problémy a vyřešit je dříve, než stihnou způsobit nějaké potíže. A díky tomu je zajištěna potřebná funkčnost, což je nejdůležitější.