Byt a dům · 22.2.2020

Mizející vodopád.

Vodopád bez vodní plochy vytvoří na vaší zahradě nepřehlédnutelnou atrakci, která upoutá úplně každou Vaši návštěvu. Jeho ohromnou výhodou je, že vyžaduje mnohem méně údržby než tradiční rybníky a vodní zahrady, ale zároveň poskytuje nezaměnitelný pohled na tekoucí vodu a také zvuk tekoucí vody. A skoro všichni chtějí slyšet historku, kam tekoucí voda mizí v zemi.

Vodopád bez hladiny.

Vodopád, který zaujímá tak málo místa umožňuje vytvořit jej v oblastech, které nejsou vhodné pro vodní plochy, např. v malých zahradách, na terasách, dokonce i na střešních zahradách. Vodopád bez vodní hladiny, do které by ústila voda, se skládá z nádržky pro zadržování vody, ponorného čerpadla s hadičkami pro čerpání vody z nádobky do horní části vodní nádrže, roštu se štěrkem, ​​který zakrývá nádržku a nějaký dekorativní prvek, např. žulový balvan.

Tento vodní prvek si můžete pořídit v prodejně, ale pro některé zdatné kutily nebude problém si takovou věc vyrobit sám. Zde je tip, jak stavět vodopády bez vodní plochy.

Soupravy pro vodopády bez rybníků jsou k dispozici v mnoha zahradních centrech, ale jednotlivé díly, které jsou nutné pro stavbu vodopádu, si můžete koupit také jednotlivě a tak si celý komplet sestavit sám. Namísto nádržky můžete například použít jakýkoli kbelík, do kterého se vám vleze ponorné čerpadlo. Mějte na paměti, že tato nádoba (kbelík) bude zakopaná do země a bude muset udržet rošt a dekorativní prvek. Plastová jezírka, která se také dají použít jako nádržka, fungují dobře, jsou cenově dostupná a je možné je koupit v obchodech se zahradnickými potřebami.
Pítko je také vodní atrakce.

Jako první úkon si označte místo, kde chcete vodopád umístit. Změřte výšku a hloubku záchytné nádrže a vykopejte díru o něco hlouběji než je výška nádržky. Přidejte vrstvu písku na dno díry a umístěte nádrž. Pomocí vodní váhy zajistěte, aby nádoba byla v rovině. Jakmile budete spokojeni s umístěním, přidejte písek kolem okrajů nádoby a zajistěte ji, aby se nehýbala.

Připojte hadičku k výtoku z čerpadla, naplňte kbelík vodou a otestujte ponorné čerpadlo před jeho trvalým nainstalováním do záchytné nádrže. Je mnohem snazší otestovat čerpadlo v kbelíku, než zjistit, že čerpadlo nefunguje až když je umístěno v na dně nádrže a přikryto rohoží, na kterém je štěrk.

Je-li čerpadlo v pořádku, umístěte ho do nádrže. Chcete-li zabránit znečištění čerpadla nečistotami, zakryjte jej obráceným plastovým květináčem a nezapomeňte vyvrtat otvory skrz z boku květináče, aby voda mohla volně proudit do čerpadla.

Zakryjte záchytnou nádrž silným roštem. Rošt musí být dostatečně silný, aby se stal oporou pro konstrukční prvek, který používáte k vytvoření vodopádového efektu. Navrhuji použít kovové zatravňovací kostky nebo velice pevnou kari síť.  Přes to musí být umístěná roštová mřížka s dostatečně malými oky, aby se zabránilo propadnutí štěrku, který obklopuje vodní prvek, do nádrže.

Na rošt je možno umisťovat umělé skály speciálně určené pro vodopády. Jsou lehké a snadno se instalují. Žulové prvky a kameny vypadají dobře, ale vyšší hmotnost vyžaduje pevný roštový podklad.

Trubku z vodotrysku, která prochází uvnitř vodním prvkem, nebo prochází uspořádanými kameny, které tvoří vodopád, protáhněte skrz mříž až do vodní nádrže. Upravte hadičku tak, aby dosáhla až na vrchol vodopádu. Hadička nesmí být nijak zlomená.

Používáte-li dekorativní prvek, vyvrtejte do něj ze spodu otvor pro hadičky a utěsněte vodotěsným silikonovým těsněním. Rozložte vrstvu říčního štěrku kolem prvku, abyste zakryli mříž a vytvořili konečný vzhled.

Naplňte nádrž vodou. Zapněte čerpadlo. Z počátku bude proudit špinavá voda, ale rychle se rozjasní, jak se prach a písek usadí na dno nádrže. Ideální by bylo umístit kolem vodopádu rostliny, které zakryjí hrany roštu a spojí vodní prvek s existující krajinou.

Máte-li svůj vlastní vodopád hotový, sedněte si a dejte si v klidu kávu.