Byt a dům · 20.2.2020

Jak vyčistit matraci? Pomůže jedlá soda


Pokud si chceme dopřát opravdu zdravý spánek, budeme potřebovat kvalitní, zdravotně nezávadnou a čistou matraci. Právě matrace se přitom stává živnou půdou pro nejrůznější roztoče a nejrůznější nečistoty. Udržet jí proto stále čistou není nic jednoduchého.
 Interiér ložnice
Pokud přemýšlíte, jak matraci ochránit, existují speciální potahy, které se dají přes matraci přetáhnout, chrání jí a po zašpinění se jednoduše svléknou a hodí do pračky. Je to praktická vychytávka, jelikož samotná matrace se velmi obtížně čistí a samotné čištění navíc může poškodit její povrch a i tak se nikdy nevyčistí dokonale. Vyčistíte pouze její povrch a špína se zanese hluboko do jádra matrace. Po uschnutí se fleky na jejím povrchu objeví znovu.
 
Další možnost je pozvat si specializovanou firmu, který vyčistí matraci za pomoci tepovače, který se používá na nejrůznější povrchy. Tyto přístroje jsou finančně velmi nákladné, a proto se nevyplatí kupovat si je do běžné domácnosti, ale můžete si je zapůjčit v půjčovně a vyčistit s ním kromě matrací i čalounění a koberce.
 
Pokud se vám nechce zbytečně utrácet, stačí sáhnout po kuchyňské sodě. Na jedno lůžko si připravte přibližně jeden čajový šálek. Pokud matrace příliš nevodí, stačí do sody přidat pár kapek esenciálního oleje.
 Čistá matrace
Ještě předtím než na matraci vysypete sodu, jí vysajte běžným vysavačem nejlépe ještě s nástavcem na čištění čalounění. Pak sodu nasypte po celé ploše matrace, tak aby byla celá pokrytá. Na pomoc si vezměte navlhčený kartáč s měkkými štětinami a opatrně krouživými pohyby zapracovávejte sodu do matrace. Nechte přibližně dvě hodiny působit a nakonec za pomoci vysavače odstraňte. 
 
Stejně můžete postupovat i při čištění koberců. Kdy do směsi sody můžeme přidat navíc pár kapek vonného oleje. Zde nechte ale sodu působit delší dobu, ideálně přes noc a poté opět vysajte běžným vysavačem s nástavcem na koberce.