Ekonomika · 30.5.2022

Peníze nejsou jenom štěstí

Dalo by se říci, že jsou pro nás lidi peníze něčím, co nás činí šťastnými. Jenom se podívejte, jak se leckomu z nás rozzáří očka, když dostane právě nějaké ty peníze! A když jich dostane dotyčný dost, klidně i přímo září blahem. Jenže s penězi to nefunguje jenom tak. Někdy na nás tyto působí i přesně opačně. A to když jich nemáme dost. Pak už z nás onen životní optimismus vůbec nevyzařuje a jsme spíše skleslí. Protože nemáme-li peníze, co vlastně máme? Skoro nic. Dá se tedy vyvodit závěr, že my lidé potřebujeme peníze. A potřebujeme jich mít dost. A běda tomu, kdo jich dost nemá. Ten aby je neustále někde sháněl a využil každou příležitost k jejich získání.

mince cizí

A jak získávají peníze ti, kteří je zrovna nemají? Nevydělají-li si takoví lidé dost a nedokážou tedy pokrýt ani své nejzákladnější výdaje, musí si ještě nějaké aspoň vypůjčit.

A tak mnozí z nás mířívají v těžkých časech do bank. V naději, že se tam zažádá a půjčku dostaneme. Ovšem odpovídá tato představa skutečnosti? Jak by vám mohli mnozí potvrdit, ne. V bankách sice my lidé o půjčení peněz žádat můžeme, ale znamená to tam doložit své příjmy a nechat úředníky nahlédnout do našich registrů dlužníků. A když takoví bankovní úředníci dospějí k poznání, že si nevyděláváme dost nebo nejsme kvůli záznamům v registrech dlužníků důvěryhodní, je to tu beznadějné, nic nedostaneme. Pokud si tedy odmyslíme, že někdy můžeme dostat z těch neúspěchů v bankách infarkt.

hotové placení

Ale i pak se naštěstí ještě půjčka sehnat dá. A tou je nebankovní americká hypotéka Americká hypotéka, která se nabízí i těm, jimž by v bance nedali ani korunu. U takové nebankovní hypotéky se sice také musí za splácení ručit, ale zde je to ve formě zástavy nemovitosti. A kdo tak nemovitý majetek vlastní, uspěje. A kdo uspěje, ten má peníze a tím pádem může žít jako civilizovaná lidská bytost.