Ekonomika · 8.12.2021

Zařídit si hypotéku není náročné

Přemýšlíte o koupi bytu či domu? Nebo plánujete rekonstrukci? Pokud nemáte dostatek financí na realizaci této myšlenky, první co Vás napadne je zcela jistě zažádat si o hypoteční úvěr. To je velice zásadní krok. Každý by si prvně měl zjistit všechny potřebné informace. Tak se na to pojďme společně podívat. Hypotéku by určitě každý chtěl získat tím nejjednodušším způsobem. Pojem hypotéka bez příjmu, tak zní často vyhledávaný výraz mezi klienty. Zní to velice zajímavě, ale v dnešní době něco takového již není možné.
Je to nepravdivá informace, která mezi lidmi stále koluje jako fakt.

peníze a dům

Jednoduše nejde, aby klient nedoložil žádný doklad, kterým by dokázal, že bude schopen splácet. Každý přece potřebuje jistotu, že vše bude fungovat dle domluvy a daných podmínek. A pro poskytovatele hypotéky to platí dvojnásobně. Není ale vůbec složité prokázat, že jsme způsobilí k řádným splátkám. Pokud Váš příjem není dostačující a místo Vás doloží příjem někdo druhý, může s Vámi vstoupit do úvěru jako spoludlužník.

nápis hypotéka

Spotřebitelský vs. podnikatelský úvěr

Spotřebitelské úvěry mají přísnější podmínky než ty podnikatelské. U podnikatelského úvěru není překážkou nízké daňové přiznání. Je ale nutné prokázat, že opravdu podnikáme, nestačí mít pouze založenou živnost. Jinak by úvěr spadl do spotřebitelského a tím by se i zpřísnili podmínky. Podnikatelské příjmy lze prokázat různými způsoby, například fakturami. Spotřebitelé se musí podrobit zkoumaní od poskytovatele, ten na základě sdělených informací rozhodne, zda bude klient schopen splácet. Doklady o příjmech a výdajích jsou nutností. Bude třeba doložit pracovní smlouvu, výplatní pásky, doklady o případných dávkách, které pobíráme, příjmy z pronájmu a další. Ale také výdaje jsou nezbytné pro posouzení, zda hypotéku dostanete. Zde se uvádí mimo jiné bydlení, energie, stravování. Všechny informace musí být samozřejmě pravdivé, jak u spotřebitelského, tak u podnikatelského úvěru. To nám je ale určitě všem zřejmé. Stačí prostě dodržet pár pravidel a s hypotékou se nám otevřou další možnosti, kde se naše sny mohou stát skutečností.